KARIN GERME Estetiği

Karın germe operasyonu hakkında bilgi almak ve size özel karın germe fiyatlarını öğrenmek için aşağıdaki formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan 5 dakikada teklifinizi alabilirsiniz.

  • Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

KARIN GERME

Karın germe estetiği, karın bölgesinde yaşanan sarkma ve yağlanmanın önüne geçilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Ayrıca karın germe ameliyatı daha düz bir karın bölgesine sahip olmak isteyenler tarafından çokça tercih edilmektedir. Kadınların daha yoğun olarak başvurduğu bu uygulama artık erkekler tarafından da tercih edilmektedir. Kadınlar genelde karın bölgesindeki yağlanmalardan şikayetçidir. Kilo sorunu yaşayan erkekler de bu konuda sarkmalarla karşılaştığı için karın germe estetiği yaptırmaya başlamıştır.

Tıpta Abdominoplasty olarak bilinen karın germe ameliyatı ayrıca göbek estetiği açısından önemlidir. Kadınlarda gebelik dönemindeki deforme nedeniyle estetik problemler yaşanabilir. Ayrıca gebelik döneminde aşırı kilo alınacağı için karın derisinde bollaşma ve ardından da çatlama meydana gelir. Karın duvarını meydana getiren bağ dokusunun gevşemesiyle beraber şişlik durumu da söz konusu olacağı için karın germe estetiğinden yararlanılabilir.

karın-germe-ameliyati

Herşey dahil VIP konforu

İhtiyacınız olan tüm operasyonlarda kişiye özel her şey dahil estetik paketleri. 

HAVALİMANI TRANSFER

Hava limanı ve Şehir içi Transfer İşlemlerinizi Tamamen Kontrol Altında Tutuyoruz.

OTEL REZERVASYONU

Misafirlerimize Özel Şehir Merkezinde Lüks ve Tertemiz Konaklama Sürecinizi Planlıyoruz.

ÜCRETSİZ MUAYENE

Kliniğimiz’de Ücretsiz Muayene ile Tedavi ve Operasyon Öncesi Bilgilendirme Yapıyoruz.

Aklınıza takılan tüm soruları hemen sorun!

KARIN GERME AMELİYATI NEDİR?

Bir çeşit estetik cerrahi operasyon olan karın germe, oldukça etkili bir yöntemdir. Bu kapsamda karın germe estetiği en çok kadınların tercih ettiği uygulamalardandır. Çünkü hamilelik döneminde karın bölgesindeki deri ve kaslar, gebelikten sonra eski haline dönemez. Deformasyonların yaşanması aynı zamanda sarkmayı meydana getireceği için estetik açıdan güzel olmayan görüntülere neden olur. Kilo alımı da bu sürece eşlik ettiği için çatlaklar fark edilebilir hale gelir. Meydana gelen bu kötü görüntünün ortadan kaldırılması için artık karın germe ameliyatı uygulanmaktadır. Estetik cerrahların yapabildiği bu işlemde sarkmış ve gevşemiş olan karın derisi toparlanmaktadır. Ayrıca karın bölgesindeki yağlar da alınır ve daha düz bir görünüm oluşturulur. Elbette ameliyattan önceki ve sonraki süreç çok önemlidir.

 
 

KARIN BÖLGESİNDE SARKMALAR NEDEN OLUR?

Karın bölgesindeki sarkmaların ilk nedeni, aşırı kilolardır. Elbette kilo alma halinde vücudun her bölgesinde aynı miktarda yağlanma oluşmaz. Ancak karın bölgesi, kilo alma durumunda en çok yağlanan bölge olarak bilinir. Bölgenin düz bir şekilde görünmesini sağlayan kaslar, aşırı yağlanmanın ardından doku yırtılmalarına neden olur. İç organlardaki itme kuvveti sebebiyle göbek bölgesinde dışa yönelik olarak hareketlenme başlar.

Aynı durum aşırı kilo kaybında da geçerlidir. Ancak bu durum genelde karın bölgesindeki sarkmalara sebep olmaktadır. Haliyle her iki durumda da karın bölgesi sarkar ve karın germe estetiği uygulanır. Söz konusu sarkmalar, kadınlarda gebelikten sonra yaşanır.

KARIN GERME ESTETİĞİNİ KİMLER YAPTIRABİLİR?

Sürekli kilo alıp veren bireylerin yanı sıra karın bölgesinde sarkma meydana gelen tüm hastalar bu operasyondan yararlanabilir. Ayrıca karın derisinde gevşeme olan, karın kasları açılan veya karın derisinden çatlaklar oluşan bireyler de karın germe estetiği yaptırabilir. Son olarak karın bölgesi ve derisinde fazla yağ biriken bireylerin de bu operasyonu yaptırması gerekir. Elbette estetik operasyonlar için hastanın 18 yaşından büyük olması önemlidir. Çünkü ergenlik döneminden sonra vücuttaki gelişimler tamamlanır ve bu durum estetik operasyonların sorunsuz olarak gerçekleşmesine olanak sağlar.

Yetişkinler için uygulanan bu operasyon, küçük yaşlardan beri kilo sorunu yaşayanlar için de uygulanabilir. Ancak cerrahlar, 18 yaşından küçükler için bu işlemin gerçekleşmemesi gerektiğini dile getirmektedir. Ayrıca karın gerginliğini azaltmak isteyenler için de uygun bir yöntemdir.

KARIN GERME ESTETİĞİ ÇEŞİTLERİ

Karın germe ameliyatı günümüzde iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Boyutuna ve ameliyatın yapılacağı bölgeye göre değişen bu işlem tam germe ve mini germe olarak yapılmaktadır. Mini karın germe ameliyatı, karın bölgesinde fazla kilosu olmayanlar için tercih edilmektedir. Ayrıca cildi gevşek olan hastalar için uygundur. Genelde doğum yapan ve cilt altı dokusunda fazla yağı olan kişiler için de uygulanmaktadır.

Tam karın germe estetiği ise göbek deliğinin üstüyle karın arasında yapılır. Yağ dokusu fazlalıklarıyla beraber sarkma ve çatlaklar da bu işlemle ortadan kaldırılır.

KARIN GERME ESTETİĞİ ÖNCESİ

Estetik ameliyatlardan önce genelde kullanılan ilaçlara dikkat edilmelidir. Cerrah bu konudaki tüm hatırlatmalarını yapacaktır. Ayrıca hastanın genetik bir sorununun olup olmadığı da cerrah tarafından sorgulanmaktadır. Riskli bir operasyon olmayan karın germe estetiği öncesinde dikkat edilmesi gereken en önemli durum, hastanın sigara tüketimini sonlandırmasıdır. İşlemden en az 2 hafta önce ve ameliyattan sonraki 1 ay boyunca sigara tüketilmemelidir. Ek olarak hastaların operasyondan önce güneşli ortamlarda vakit geçirmemesi şarttır.

Her estetik işlemden önce olduğu gibi karın germeden önce de kan sulandırıcı ilaçlar, bitkisel takviyeler ve aspirin kullanımı yapılmamalıdır. Bunlarla beraber E vitamini de alınmamalıdır. Cerrahlar operasyon öncesi yapılan diyet uygulamalarının da sonlandırılması gerektiğini aktarır. Grip ve soğuk algınlığı gibi herhangi bir rahatsızlığın olmaması ve işlemden önce geçirilen bir enfeksiyonun varlığı da önemlidir. Enfeksiyonlar, ameliyatın ertelenmesine neden olabilir.

Ameliyat için en doğru zamanın yine cerrah tarafından paylaşılacağı unutulmamalıdır. Anneler için genelde birinci yılın sonunda ameliyata başvurulabilir. Çünkü bu süreçte gebelik döneminden çıkan anne, aşırı kiloları vermiş olacaktır. Ayrıca hamilelikten kalan çatlak ve sarkıklık derecesi ortaya çıkacaktır.

KARIN GERME ESTETİĞİ NE KADAR SÜRER?

Ameliyatın süresi her hastada farklılık göstermektedir. Eğer tam karın germe yani Abdominoplasti uygulanacak ise bu işlem 3,5 saate kadar devam edebilir. Çünkü bu uygulama, karın bölgesi geniş olan kişilerde tercih edilmektedir. Sarkma ve benzeri sorunların çok olduğu hastalarda ameliyat süresi 4 saate kadar ulaşabilir.

Mini karın germe ameliyatının yapılması halinde bu süre 1,5 saate kadar devam eder. Karın bölgesindeki yağların alınıp alınmayacağı, yağ alımı ya da deri fazlalığı gibi durumlar, karın germe ameliyatı süresini doğrudan etkilemektedir. Elbette uygulanacak olan dikiş tekniğiyle beraber karın kaslarının genel durumu da işlemin süresini belirler. Genel anestezi altında yapılan bu operasyonun yeterli donanıma ve uygun koşullara sahip olan kliniklerde gerçekleştirilmesi çok önemlidir.

KARIN GERME ESTETİĞİ NASIL YAPILIR?

Hastaya genel anestezi verilerek başlanan bu ameliyatta iç çamaşırının altında kalan bölgeye 10 cm’ye kadar kesi atılır. ‘V’ şeklinde olan bu kesiyle beraber ikinci kesi işlemi de uygulanmaktadır. Bu kesi, göbek deliğinin doğru konumlanmasını sağlamak içindir. Deri ve fazla yağın çıkarılmasından sonra gizli dikiş atılır. Ameliyatın tamamlanmasından sonra bölgede ödem oluşumu gözlemlenebilir. Biriken sıvının atılması için operasyondan hemen sonra hastaya dren takılacaktır. Hastanın genel durumuna bakılarak 2 dren kullanımı da gerçekleştirilebilir.

KARIN GERME ESTETİĞİ SONRASI

Ameliyattan sonra hastaların dikkat etmesi gereken birçok faktör bulunmaktadır. Hastalarda ameliyatın ardından birkaç gün şişlik oluşumu gözlemlenebilir. Bu durum tamamen normaldir ve şişliklere hafif ağrılar da eşlik edebilir. Cerrahın reçete edeceği ilaçlarla ağrıların ortadan kaldırılacağını unutmayın.

Karın germe estetiğinden sonra hastalara dren takılır ve vücuttaki ödemin dışarıya atılması sağlanır. Drenler 5 güne kadar ameliyat bölgesinde kalmalıdır. Hastanın genel durumu da operasyondan sonra incelenecek ve 1-3 gün arasında hastanede istirahat verilecektir. İlk birkaç gün hastaların çok ağır yürüyüşler gerçekleştirmesi önemlidir. Ancak ameliyattan hemen sonraki 1-2 gün içinde biraz zorluk çekilebileceği unutulmamalıdır.

Hastanın iyileşme süreci dikişlerin alınmasından sonra başlar. Operasyondan 2 hafta sonra hastalar tamamen gündelik yaşamına dönebilmektedir. Bununla beraber egzersiz yapması için de uygun zamanı doktor paylaşmış olacaktır. Egzersizler karın germe estetiğinde çok önemlidir. Çünkü karın kaslarının güçlenmesi için mutlaka egzersiz yapılmalıdır. Kesi izleri de işlemden sonra hastaları rahatsız edebilir ancak ilk 4 ay boyunca kırmızı renkli kesilerin olacağı unutulmamalıdır.

Banyo yapma zamanı da hastalar tarafından merak edilmektedir. Operasyondan sonraki 3. günde banyo yapılabilir. Bununla paralel olarak gündelik işlerinizi de yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak ilk 7 gün dikişlerin kaynamaması sebebiyle ıkınma, hapşırma ve öksürme gibi durumlar, sancılara neden olabilir. Haliyle bu tür hareketlerden bir süre kaçınmanızda yarar var.

KARIN GERME ESTETİĞİ İYİLEŞME SÜRECİ

Ameliyattan sonraki iyileşme sürecini hızlandırmak için hastalara korse kullanımı konusunda gerekli hatırlatmalar yapılmaktadır. İlk 1 ay boyunca giyilmesi gereken korse, karın bölgesinin talep edilen forma ulaşmasına yardımcı olur. Ayrıca ameliyatın başarısını da etkileyecektir. Operasyondan sonraki ilk 4 saat içinde yavaş adımlarla yürünebilir. Bu durum aslında karın germe ameliyatı sürecinin ne kadar başarılı geçeceğini de gösterir. Karın bölgesindeki dikişler nedeniyle yaşanacak ağrıların da birkaç gün içinde geçeceği unutulmamalıdır.

İşlemden sonraki tam iyileşme süresi 10. haftaya kadardır. Kendini yeteri kadar iyi hisseden hastalar doktorla tekrar görüşerek detaylı bilgi alabilmektedir. Ayrıca hafif şiddetli sorunların çözümü için de mutlaka doktorunuzla görüşme yapmalısınız.

KARIN GERME ESTETİĞİ SONRASINDA GEBELİK

Karın germe estetiği olan bayanlar en çok da gebelik sürecine girmenin herhangi bir yan etkisinin olup olmadığını merak etmektedir. Öncelikle karın germe ameliyatı, gebelik sürecinde sorun yaşatan veya gebe kalmayı etkileyen bir operasyon değildir. Karın bölgesinde gerdirme yapan bayanlarda asıl önemli olan durum, gebelik için uygun zamanın uygulanmasıdır. Yani bu zaman dilimi, operasyonun iyileşme süreciyle beraber tamamlanmasını kapsar. Ameliyattan ne kadar süre sonra gebe kalınabileceği zaten doktor tarafından hastalarla paylaşılmaktadır.

Bu konuda merak edilen bir diğer durum, gebelikten sonra karın germe estetiğinin ne zaman yapılması gerektiğidir. Bu işlemden sonraki en ideal süre 1 yıl olarak belirlenmiştir. Yani doğumdan en az 1 yıl sonra karın gerdirme operasyonuna başvurulabilir. Anneler bu zaman zarfında egzersiz, düzenli beslenme ve emzirme gibi aktivitelerle beraber kilo verecektir. Bu durum aynı zamanda sarkık ve çatlakların derecesinin belirlenmesini sağlayacaktır. Haliyle karın bölgesinde gerdirme yapmak isteyen annelerin doğumdan 1 sene sonra rahatlıkla işleme başvurabileceği bilinmektedir.

Özet olarak karın gerdirme işlemi, genel anlamda sağlık durumu iyi olan, gelecekte gebelik planlamayan ve daha önceleri ciddi bir ameliyat geçirmemiş olan hastalar için idealdir. Ayrıca 18 yaşını dolduran, karın bölgesinde ciddi yağlanma olan ve daha estetik bir görünüme ulaşmak isteyenler için de uygundur. Genelde karın bölgesinde gevşeklik, sarkıklık ve çatlama gibi sorunlar yaşayanlar muayene sürecine dahil olmalıdır. Ardından yapılacak tetkiklerle beraber cerrahın onaylaması durumunda karın germe ameliyatı yaptırılabilir.

KARIN GERME ESTETİĞİ KOMPLİKASYONLARI

Cerrahi işlemlerin tamamı risk içermektedir. Önemli olan, hastaların bu işlemleri kabul etmesi ve hem risk hem de işlemin yararlarını karşılaştırabilmesidir. Erkek ya da kadınlarda nadir de olsa görülebilecek komplikasyonlar; Enfeksiyon, kanama, vücut hatlarında düzensizlik, cilt duyusunda değişiklik, asimetri ve iyileşmenin gecikmesi gibi durumlardır. Bunlara ek olarak seroma, ağrı, alerjik durumlar ve akciğer sorunları da karın germe ameliyatı komplikasyonları arasındadır.

Seroma: Cilt ve karın duvarı arasındaki sıvı birikimine verilen isimdir. Bu riskin ciddi boyutlara ulaşması halinde ek tedavi yöntemlerine başvurulabilir.

Akciğer Sorunları: Genel anestezi sonrası akciğerlerin sönmesine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bununla beraber kanın pıhtılaşmasıyla beraber de yaşanabilir. Her iki durumda da hastalar anında hastaneye yatırılmalı ve tedaviye başlanmalıdır.

Alerjik Durumlar: Nadir komplikasyonlardan olan alerjik durumlar, genelde hastaya sürülen kremler ya da işlemden sonra kullanılan dikiş malzemelerine duyarlılığı olan hastalara ortaya çıkar. Ayrıca operasyondan sonra kullanılan bantlara karşı da alerji yaşanabilir.

Göbek Deliği: Ameliyattan sonra göbek deliğinin kötü bir durumda olması, göbek deliği kayıplarını beraberinde getirebilir.

Geciken İyileşme: Olası risklerden olan geç iyileşme aynı zamanda yarada açılma gibi sorunları beraberinde getirebilir. Karındaki belirli bölgelerin iyileşmesi de uzun zaman alabilir. Cilt alanlarında hücre kayıplarına da sebep olan bu durum, yeni bir cerrahi girişimin yapılmasına olanak sağlar. Ayrıca yoğun sigara tüketimi yapan hastalarda bu komplikasyonun oluşma riski fazladır.

Anestezi: Genel ve lokal anestezinin her zaman riski vardır. Sedasyon ve anestezi uygulamalarında ölüme varan sonuçlar yaşanabilir. Ancak karın germe ameliyatı sürecinde bu tür durumların ortaya çıkma olasılığı çok düşüktür.

Asimetri: Karın germe sonrasında vücudun simetrik görünümü sağlanmayabilir. Yağ birikimi, deride gerginlik ve vücuttaki çıkıntılar, asimetri sorununu beraberinde getirebilir.

Kanama: Sıkça görülmese de her estetik operasyondan sonra kanama riski bulunmaktadır. Bununla beraber hastanın kanama geçirmesi halinde kan takviyesi yapılabilir. Ayrıca biriken kanın hızlıca alınması şarttır. Bu nedenlerden dolayı karın germe ameliyatı öncesinde aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların hiçbir şekilde alınmaması gerekir.

Cilt Duyularında Değişiklik: Alt karın bölgesindeki cilt dokusunun kaybolması, karın germeden sonra yaşanabilecek komplikasyonlardandır.

Vücut Hattında Düzensizlik: Operasyondan sonra cilt katlantıları meydana gelebilir. Bununla beraber gözle görülür seviyeye de ulaşabilir.

Karın germeden sonra uzun dönemli etkiler de ortaya çıkabilmektedir. Aşırı kilo alıp verme, gebelik ve yaşlanma gibi durumlar sonucunda vücut konturunda değişiklikler gözlemlenebilir.

Kan pıhtısı atma durumu genelde yaşlı hastalarda görülmektedir. Yaşamı tehdit eden bu durumun gelişmesi halinde varis çorabı ya da reçete edilen ilaçların kullanılması gerekebilmektedir. Aslında ameliyatın ardından hastanın yürümeye başlaması, emboli riskini düşürecektir.

Operasyondan sonra oluşabilecek kötü yaralar, sigara tüketen kişilerde daha çok görülmektedir. Bu durumda aynı bölgeye tekrar müdahale yapılması gerekebilir.

KARIN GERME AMELİYATININ AVANTAJLARI NELERDİR?

Özel kliniklerde gerçekleştirilen karın germe ameliyatı bazı avantajları beraberinde getirir. İlk olarak her cerrahinin bireylere göre kişiselleştirildiği unutulmamalıdır. Bununla beraber diyet ve sporla eritilemeyen karın yağları, bu operasyon sayesinde ortadan kalkmaktadır. Ayrıca çatlamış ve yapısı bozulmuş deri, karın gerdirmeden sonra yeni bir cilt yapısına ulaşmaktadır.

Ameliyatın bir diğer avantajlı, dikiş izinin iç çamaşırda kamufle olabilmesidir. Çünkü pek çok hasta dikiş izleriyle ilgili tedirginlik yaşamaktadır. Ancak bu operasyondan sonra dikiş izlerinin herhangi bir soruna neden olmayacağı bilinmelidir. Ameliyatla beraber iç karın sağlamlaştırılacağı için bombe görünümü yok olmaktadır. Daha formda ve gergin bir karın yapısı oluşturulmakla beraber göbek deliği de doğru bir şekilde konumlandırılmaktadır. Son olarak daha estetik bir bedene ulaşmanızı sağlayan karın germe ameliyatı ayrıca yeni karın bölgesiyle doğru orantılanan bir bel bölgesini de beraberinde getirmektedir.

KARIN GERME ESTETİĞİ GEREKLİ BİR OPERASYON MUDUR?

Karın bölgesindeki deri zamanla esnekliğini kaybeder. Bu durum sonucunda sarkmalar yaşanır. Ayrıca bel bölgesindeki yağlanmalar da sarkıklığın artmasına sebep olur. Haliyle diyet veya egzersizle bu tür sorunların önüne geçilemez. Kadınlarda ise gebelik döneminde alınan kilolar ve ortaya çıkan çatlaklar, estetik görünümün yok olmasına neden olur. Ek olarak yanık ve kırmızı bir karın görünümü de ortaya çıkar. Tüm bu nedenlerden ötürü çatlamış ve yağlanmış olan karın bölgesi için karın germe ameliyatı gerekli bir operasyon olarak bilinir.

Karın gerdirme işleminin tek amacı, sarkan karın bölgesini tedavi etmek değildir. Aynı zamanda kasık ve bel bölgesinde gençleşmeyi sağlayan bu operasyonla birlikte Liposuction da yapılabilir.

KARIN GERME AMELİYATI HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

-Karın gerdirme tekrar yapılabilir mi?

-Bu ameliyat, tekrarlanabilen bir operasyondur. Cerrahın genel kontrolüne göre karar verilebilir.

-Karın germe işleminden sonra çatlaklar tamamen ortadan kaybolur mu?

-Ameliyatla beraber fazla deri çıkarılmış olacaktır. Bu yüzden çatlakların büyük bir kısmı da yok edilecektir. Ancak ciltteki çatlakların ortadan kaybolması için karın gerdirme estetiği yapılmamaktadır.

-Karın germe estetiğinden sonra zayıflarsam bir sorun yaşanır mı?

-İşlemden sonra zayıflamanız, karın bölgesinde farklı bir görünüme neden olmaz.

-Karın gerdirmeden sonra spora ne zaman başlarım?

-Doktorun da tavsiyelerine dikkat ederek işlemden 2 ay sonra aktif olarak spor yapmaya başlayabilirsiniz.

-Bu ameliyat aç karnına mı yapılıyor?

-Operasyondan 10 saat önce herhangi bir içecek ve yiyecek tüketilmemelidir.

-Ameliyattan sonraki şişlik ne zaman geçer?

-İlk 1 hafta şişlik ve ağrılar yaşanacaktır. Ancak bu şişlik 10. günün ardından kendiliğinden kaybolmaktadır.

-Karın germe ameliyatı sonuçları kalıcı mıdır?

-İşlemin sonucu kalıcıdır. Ancak hastaların sürekli kilo alıp vermeye başlaması, sarkmaların yaşanmasına neden olabilir.

-Ameliyatın ardından antibiyotik kullanımı var mı?

-Hastalarda enfeksiyon riskine karşı antibiyotik ilaç kullanımı yapılacaktır. Ancak bu ilaçlar doktor tarafından reçete edilmektedir.

 

Call Now Button